Ostatnie artykuły

„Uzurpator”, Piotr Głuchowski i Bożena Aksamit [recenzja]

Europa zna bajkę o królu, którego krawiec oszukuje, sprzedając mu szaty, których nie ma. Tylko mądrzy je zobaczą i docenią, mówi krawiec, a król to łyka i odtąd paraduje nago, a ludzie, a jakże! podziwiają. Dopiero dziecku język się rozwiązuje i czar pryska. Jest też polska wersja tej bajki, znacie?

Fszystko

Ta reforma uczyni wszystko bardziej sprawiedliwym.

Pożegnanie z kotem

Pietruszka mu było, czyli prawie tak samo, jak mi, a nawet ładniej, bo roślina jest żywa, a kamień, wiadomo, nawet taki św. Piotra, kojarzy się twardo i zimno. Za to Pietruszka brzmi wspaniale, brzmi zielono, jak udane wakacje.

Midsommar, w jasny dzień [Recenzja]

Midsommar to film o rytuale i dlatego dusza ma radowała się podczas seansu niby bocian, co znalazł na łące króliczka i połknął go, w jasny dzień.

Wicehabia Przepołowiony, Italo Calvino [Recenzja]

Recenzować książkę, na której okładce litery układają się w Italo Calvino, tytuł dowolny, to jakby recenzować Ocean Spokojny, świeże maliny, pierścienie Saturna albo, choć z nieco innych powodów, dokumenty podpisane: Episkopat Polski.

Dzienniki kołymskie, Hugo-Bader [Recenzja]

Nie kupiłem tej książki.

O rodzicach i dzieciach, Emil Hakl

Gdy pierwszy raz spotkałem się z czeskim pisaniem, z dolnej części pleców zaczynały mi właśnie wyrastać skrzydła husarskie (byłem po trzeciej lekturze „Potopu”).

Traktat o maszynkach do lodu

Ojcowie Pustyni mawiali, że w najgorszy skwar to czas demona południa, który ludzką dusze wysysa z namiętnością, z jaką spożywam czwarty koktajl z lodem.

Procesja

 W Wenezueli na Boże Ciało ludzie przebierają się za diabły.

P. R. Słownikowej [4]: Mmmm

Tak wygląda zreformowany w duchu wielkolechickim wyraz morze.

Dlaczego serial wszechczasów tak marnie skończył?

Miałem nie pisać o „Grze o Tron”, wiem, ale to ciekawe, dlaczego król okazał się nagi tak bardzo, że nawet Internet to zauważył.

Propozycja reformy [3]: miiź!

By zrozumieć, sąd się wziął miiź musimy zacząć od pierwszego przypadku, mianownika miś. Otóż miiź to dziewiąty przypadek tego rzeczownika, głaskacz.