Maluję

Podsłuchałem rozmowę biskupa i jego księdza-szofera.

– Umm… Czy Piotrek pisze wiersze?

– Nie, Księże Biskupie, maluje obrazy.

– O!

– Tak, maluje nawet mój portret w stroju papieskim z kurami – kardynałami.

– Hoo? Ooo! Umm…

Ksiądz biskup ma rację.

Jeśli człowiek wierzy, że ma odrobinę talentu, to robi różne rzeczy. Ale jeśli nie człowiek, a ksiądz wierzy, że ma talent, to będzie pisał wiersze. To proste równanie. Kurs psychologii w weekend. Wiersze są najprostsze. Wiersze wymagają najmniej pracy, a księża są leniwi. Opowiadania, powieści, a nawet eseje to już wyższy wysiłek.

Dlatego biskup zdziwił się, że chce mi się malować. Przecież mógłbym pisać wiersze i gdzieś między jednym księdzem poetą, a drugim, znalazło by się miejsce i dla mnie. A ja maluję! Przekonanie biskupa o moim lenistwie, które on sam utwierdził we mnie przez nałożenie rąk w katedrze dziesięć lat temu, zachwiało się. Niesłusznie!

Biskup ma rację. Lata chowu i hodowli księży czegoś go nauczyły. Tak jest – nie chce mi się pisać. Tylko, że dla mnie obrazy są jeszcze leniwsze od wierszy. Mogę przy nich tańczyć i słuchać książek. Czasem, gdy coś mi się w nich spodoba, naprawdę się cieszę. To z kolei pomaga zagłuszyć ból wywołany niepisaniem. Martwe płody opowieści, co kopią we mnie. Dla mnie malowanie niesie radość, a niepisanie niesie ból.

Dlatego jeśli dorobię się kiedyś skrawka murku w Kazimierzu, albo ściany kamienicy na obrazy na Starym Mieście, nie będę nigdy malarzem. Biskup ma rację – jestem pisarzem, tylko leniwym.

Słuchając tej rozmowy biskupa z jego szoferem uzmysłowiłem sobie, że tamta noc, gdy wygrałem w pokera kurialne podsłuchy od starego ubeka to był mój szczęśliwy dzień. Co dzień uczę się o sobie nowych rzeczy.

W każdym razie, gdy nie pisałem, nawet na ten blog, malowałem i oto one, co prawda niedokończone, ale są:

Obrazów jest nawet więcej, zwłaszcza przedstawiających Hyeronymusa Boscha, bonsai wyrastające z cappuccino, narzędzia kamienne z wyświetlaczami i inne takie. W końcu, być może, któregoś dnia, przy dobrym wietrze uaktualnię nimi portfolio.